اینماد

تقویت «ابزار حمایتی یارانه خرید و لیزینگ» از سیاست‌های اصلی نمایشگاه ایران ساخت 1402 است

تقویت «ابزار حمایتی یارانه خرید و  لیزینگ» از سیاست‌های اصلی نمایشگاه ایران ساخت 1402 است
معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با بیان اینکه «تقویت ابزار حمایتی یارانه خرید و تقویت ابزار حمایتی لیزینگ» از سیاست‌های اصلی نمایشگاه ایران ساخت در دوره یازدهم است، تصریح کرد: امسال علاوه بر حمایت‌های پیشین اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه برای ساخت بار اول و خرید تجهیزات تست و آزمون درنظر گرفته شده است.

تعداد رای: 1
تاریخ خبر : ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ تعداد دفعات بازدید : ۶۱۵

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه ایران‌ساخت، مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره نمایشگاه تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران‌ساخت با حضور دکتر روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری و جواد مشایخ معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی برگزار شد.

جواد مشایخ در این مراسم با اشاره به دستاوردهای برگزاری 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت گفت: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع در حوزه مواد، تجهیزات تست و آزمون، برقراری ارتباط مستقیم میان کاربر نهایی و تولیدکننده در قالب نمایشگاه و امکان تعامل در ارتقای کیفیت محصولات، تجربه موفق در پیاده‌سازی از سیاست تحریک تقاضا، جلوگیری از خروج ارز از کشور برای خرید تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، شکل‌گیری و رشد حداقل 100 شرکت با توانمندی بالا و طراحی و پیاده‌سازی سکوی عرضه و ارائه محصولات دانش‌بنیان (قابل توسعه به سایر محصولات صنعتی و سایر حوزه‌های غیردانشگاهی) از دستاوردهای برگزاری 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت است.

عملکرد تجمیعی 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: در آمار مربوط به عملکرد تجمیعی 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت، در مجموع 7200 اشتغال پایدار، برای افرادی عمدتاً افراد با تحصیلات تکمیلی هستند ایجاد شده است.

مشایخ افزود: در 10 دوره برگزاری نمایشگاه ایران ساخت، 1647 میلیارد تومان فروش قطعی انجام شده و همچنین 576 میلیارد تومان یارانه خرید حمایتی معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به میزان 35 درصد ارائه شده است.

ابزارهای حمایتی مورد استفاده در 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت

وی با اشاره به ابزارهای حمایتی مورد استفاده در 10 دوره نمایشگاه ایران ساخت تصریح کرد: ما از خرید تجهیزات، مواد آزمایشگاهی و تست و آزمون پیشرفته ایران ساخت، حمایت‌های ویژه‌ای انجام داده‌ایم.

مشایخ گفت:‌ در موضوع حمایت‌های بلاعوض، محصولات سطح یک، 40 درصد تخفیف، محصولات سطح دو، 25 درصد تخفیف و محصولات سطح سوم، 10 درصد تخفیف دریافت خواهند کرد و محصولات سطح چهارم نیز بدون حمایت خواهند بود.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی افزود: این حمایتِ بلاعوض، شامل حال مراکز و ارگان‌های مختلفی می‌شود که لیست آن به شرح ذیل است:

دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی زیرمجموعه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور

مراکز و مؤسسات تحقیقاتی زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی

دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی و علمی و کاربردی

مراکز آموزشی و پژوهشی مستقل وابسته به دستگاه‌های اجرایی

مدارس، هنرستان‌ها و پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و مراکز تابعه جهاد دانشگاهی

اعضای منتخب شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی ۱۰ درصد حمایت بیشتر تا سقف معین

مشایخ گفت: حمایت ویژه دیگر از خرید تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، تسهیلات "لیزینگ" برای محصولات در تمام سطوح است. مؤسسات آموزشی و پژوهشی خصوصی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های خدماتی و تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد می‌توانند از این تسهیلات لیزینگی استفاده کنند. نرخ سود تحصیلات لیزینگی بین 9 تا 11 درصد و تا سقف یک میلیارد تومان و تنفس 3 تا 6 ماهه و بازپرداخت حداکثر 20 ماهه است.

مقایسه فروش نمایشگاه دوره دهم با سال قبل

وی با مقایسه فروش محصولات نمایشگاه دوره دهم با سال گذشته گفت: نمایشگاه دوره دهم در "حجم قراردادهای نهایی" 37 درصد نسبت به سال گذشته خود رشد داشته است و همچنین در موضوع "یارانه" شاهد رشد 24 درصدی نسبت به دوره گذشته بوده‌ایم.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به رویکردهای متفاوت دوره یازدهم نمایشگاه ایران ساخت نسبت به دوره‌های گذشته تأکید کرد: در دوره یازدهم این نمایشگاه، "تجهیزات، لوازم تست و آزمون صنعتی و عرضه‌کنندگان جدیدی" اضافه شده است. همچنین علاوه بر دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی نیز  به مخاطبان نمایشگاه پیوسته‌اند.

سیاست‌های نمایشگاه ایران ساخت در دوره یازدهم

مشایخ با بیان اینکه "تقویت ابزار حمایتی یارانه خرید" و "تقویت ابزار حمایتی لیزینگ" از سیاست‌های اصلی نمایشگاه ایران ساخت در دوره یازدهم است، تصریح کرد: در نمایشگاه یازدهم، یارانه خرید به سایر بازیگران زیست‌بوم نوآوری تعمیم داده خواهد شد در همین راستا، حمایت از توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی، کارگاهی و صنعتی، زیرساخت‌های زیست‌بوم نوآوری شامل مراکز نوآوری، شتاب‌دهنده‌ها، کارخانه‌های نوآوری و مراکز هم‌آفرینی، مطابق با سطح حمایت تجهیزات عرضه شده در نمایشگاه در دستور کار قرار دارد.

اعتبار مالیاتی برای ساخت بار اول تجهیزات تست و آزمون پیشرفته

وی از اختصاص «اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه» برای ساخت بار اول تجهیزات تست و آزمون پیشرفته خبر داد و گفت: برای مؤسسات تولیدی و خدماتی دارای پروانه بهره‌برداری، با تأیید دبیرخانه نمایشگاه ایران ساخت، حداکثر تا 100 درصد هزینه‌کرد قراردادهای ساختِ بار اول تجهیزات تست و آزمون پیشرفته مشمول اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه موضوع بند (ب) ماده (11) قانون جهش تولید دانش‌بنیان خواهد شد.

اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه برای خرید تجهیزات تست و آزمون مورد نیاز در پروژه‌های تحقیق و توسعه

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه برای خرید تجهیزات تست و آزمون مورد نیاز در پروژه‌های تحقیق و توسعه تصریح کرد: برای مؤسسات تولیدی و خدماتی دارای پروانه بهره‌برداری، هزینه‌کرد خرید تجهیزات تست و آزمون پیشرفته از نمایشگاه ایران ساخت که در پروژه‌های تحقیق و توسعه مورد تأیید معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، به میزان استهلاک سالیانه دستگاه خریداری شده مشمول اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه موضوع بند (ب) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش‌بنیان خواهد شد.

استهلاک تسریع‌شده برای خریداران تجهیزات تست و آزمون پیشرفته ساخت داخل

مشایخ گفت: استهلاک تسریع‌شده برای خریداران تجهیزات تست و آزمون پیشرفته ساخت داخل از دیگر سیاست‌های نمایشگاه ایران ساخت در دوره جدید است. مطابق تبصره ماده ۱۷ مقررات و ضوابط اجرایی دارایی‌های استهلاک‌پذیر موضوع ماده ۱۴۹ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم مؤسسات تولیدی و معدنی دارای پروانه بهره‌برداری برای تجهیزات تست و آزمون پیشرفته که با تأیید معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برای ارتقاء فناوری (تکنولوژی) از نمایشگاه ایران ساخت خریداری می‌کنند، مجاز هستند با نصف مدت یا ۲ برابر نرخ استهلاک مندرج در جدول هزینه استهلاک دارایی‌های استهلاک‌پذیر (موضوع ماده ۱۴۹ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم) تجهیزات خریداری شده را در دفاتر قانونی خود مستهلک کنند.

ارزیابی محصولات و شرکت‌ها در یازدهمین دوره نمایشگاه ایران ساخت

وی با ارائه آماری از ارزیابی محصولات و شرکت‌ها در دوره یازدهم نمایشگاه گفت: 10807 محصول و تجهیز جانبی قابل ارزیابی داشتیم که از این رقم 10356 محصول و تجهیزات جانبی تأییدشده در دوره یازدهم نمایشگاه حضور پیدا کردند.

مشایخ افزود: تعداد شرکت‌هایی که وارد فرایند ارزیابی شده‌اند 593 شرکت بود که از این تعداد، 362 شرکت واجد شرایط شدند که درنهایت 323 شرکت در این نمایشگاه حضور پیدا کردند.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی در پایان با اشاره به برنامه‌های جانبی این نمایشگاه تأکید کرد: رونمایی از تجهیزات تست و آزمون جدید و ساخت بار اول، نشست‌های B2B، میزبانی هیئت‌های خارجی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و برگزاری تورهای دانشجویی و دانش‌آموزی از جمله برنامه‌هایی است که در این نمایشگاه خواهیم داشت.

انتهای پیام/

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید