اینماد

آلودگی‌ها با پایش پیوسته هوا شناسایی می‌شود

آلودگی‌ها با پایش پیوسته هوا شناسایی می‌شود
سامانه پایش پیوسته هوای ایران‌ساخت، آشکارسازی سریع و با تاخیر ذره‌های آلاینده را انجام می‌دهد و میزان آن را اندازه‌گیری می‌کند.

تعداد رای: 1
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ تعداد دفعات بازدید : ۷۷۹

آشکار سازی سریع مواد رادیواکتیو مصنوعی

در سیستم پایش پیوسته هوا، آشکارسازی سریع و تاخیری ذرات رادیو اکتیو شامل رادیونوکلیدهای مصنوعی ساطع کننده بتا و آلفا انجام می شود. نمایش پایش بر خط اکتیویته حجمی رادیونوکلوئیدهای مصنوعی ساطع کننده آلفا و بتا در هوا، همچنین اکتیویته حجمی رادن و تورن و میزان گامای موجود در هوا به همراه ذخیره سازی اطلاعات نیز از سایر قابلیت های سیستم پایش پیوسته هواست.

آشکارسازی سریع مواد رادیواکتیو مصنوعی، شناسایی و پایش همزمان و پیوسته رادیونوکلوئیدهای مصنوعی در هوا، اندازه گیری گاز رادون، تورون و میزان گامای موجود در هوا، جمع آوری طیف گاما از فیلتر مصرف شده پس از طیف سنجی آلفا بخشی از توانمندی‌های این سامانه ایران‌ساخت است.

همچنین امکان دسترسی به طیف های ذخیره شده در سیستم، امکان کنترل از راه دور و ارسال به پایگاه مرکزی از طریق بسترهای مخابراتی، کارایی در پایش پیوسته محیط‌های مشکوک به وجود مواد رادیواکتیو، مرزهای کشور، محیط‌زیست و بسیاری مکان‌های دیگر از جمله قابلیت های دستگاه پایش پیوسته هوا به شمار می‌رود.

در صورتی که آلودگی های غیرعادی در هوا شناسایی نشود، در بلندمدت این آلودگی ها بر سلامت جامعه تاثیر منفی گذاشته و بیماری‌های خاصی را شایع می کند.

اطراف کشور ایران خطرات زیادی وجود دارد که یک سامانه جوی معمولی نیز می تواند این خطرات را به داخل کشور منتقل کند به همین علت پایش ذرات هوا از اهمیت بالایی برخوردار و در اولویت قرار گرفته است.

 

حذف هزینه‌های کلان ارزی

این فعال فناور، با اشاره به این که دستگاه پایش پیوسته هوا یک پنجم نمونه خارجی قیمت دارد، توضیح داد: حدود 10 فرصت شغلی نیز به‌واسطه تولید دستگاه پایش پیوسته هوا، ایجاد شده است. دستگاه پیوسته پایش هوا یک محصول راهبردی است که در نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت به نمایش درآمد.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بود و در طول سال به صورت مجازی ادامه خواهد داشت.

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وب‌سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است.

در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.

 

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید