اینماد

ایران چهارمین تولیدکننده تیپ میکروسکوپ جهان شد

ایران چهارمین تولیدکننده تیپ میکروسکوپ جهان شد
پس از کشورهای روسیه، آمریکا و آلمان حالا ایران به عنوان چهارمین تولید کننده تیپ میکروسکوپ در جهان شناخته می‌شود.

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۱۰/۰۱ تعداد دفعات بازدید : ۸۲۴
 

میلاد قارونی عضو هیات مدیره شرکت نانوحسگرهای هوشمند لوتوس از تولید تیپ میکروسکوپ ایران‌ساخت گفت و ادامه داد: این تجهیز، یک ابزار در ابعاد نانومتری است که با استفاده از فرآیندهای پیشرفته ساخته می‌شود.

میکروسکوپ نیروی اتمی  نوعی از میکروسکوپ با وضوح تصویر بسیار بالا است که در حد کسری از نانومتر، تصاویری یک هزار برابر بهتر از پردازش نوری حدی ارائه می‌دهد.

 

کمک به توسعه فناوری‌ها

اطلاعات با احساس کردن یا لمس سطح با یک کابل مکانیکی جمع‌‌آوری می‌شود. عناصر و حسگرها، حرکات کوچک ولی دقیق و صریح را با فرمان الکترونیکی تسهیل می‌کنند، اسکن دقیق را امکان پذیر می‌‌سازند.

تیپ میکروسکوپ در طیف وسیعی از رشته‌های علوم طبیعی شامل فیزیک جامدات، دانش و فناوری شبه رساناها، مهندسی مولکولی، شیمی و فیزیک پلیمر، زیست‌فناوری مولکولی، زیست‌فناوری سلولی و دارو کاربرد دارد

با کمک این ابزار میکروسکوپی می توان ضمن شناسایی اتم‌ها در سطح، تعاملات بین یک اتم خاص و اتم‌ های همسایه آن را ارزیابی کرد.

همچنین تغییرات در ویژگی‌ های فیزیکی و تغییر در چیدمان اتمی بادستکاری اتمی از جمله کاربردهای تیپ میکروسکوپ در دانش فیزیک است.

در زیست‌فناوری مولکولی، تیپ میکروسکوپی می‌تواند برای مطالعه ساختار و ویژگی‌های مکانیکی یا اجتماع پروتئین‌ها استفاده شود. برای مثال، از میکروسکوپ نیروی اتمی برای تصویربرداری از ریزلوله‌ها و اندازه‌گیری سختی آن‌ ها استفاده می ‌شود.

تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی در زیست‌شناسی سلولی را می توان در تشخیص دادن سلول سرطانی از غیرسرطانی بر اساس سختی سلول‌ها سعی کرد.

شرکت نانوحسگرهای هوشمند لوتوس در تولید تیپ میکروسکوپ، ایران را خودکفا کرده و به صورت کامل این دانش بومی شد که حدود 25 فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.

 

یک‌چهارم قیمت نمونه خارجی

این مدیر حوزه دانش بنیان با اشاره به این که تیپ میکروسکوپ یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد، توضیح داد: تیپ میکروسکوپ فقط در کشورهای روسیه، آمریکا و آلمان تولید می شود و ایران به عنوان چهارمین تولید کننده تیپ میکروسکوپ در عرصه جهانی شناخته می‌شویم. محصولی که در  نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت به نمایش در آمد.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بود و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه دادند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وب‌سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است.

در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.

 

#

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید