اینماد

قطعات راهبردی صنایع با محصولی دانش‌بنیان قوام می‌یابد

قطعات راهبردی صنایع با محصولی دانش‌بنیان قوام می‌یابد
یک شرکت دانش بنیان طراحی و ساخت سیستم پاشش حرارتی پلاسمایی را با موفقیت انجام داد تا قطعات استراتژیک و کاربردی در صنایع مهمی مانند نیروگاه‌ها، نفت و گاز با این محصول ایران ساخت در برابر سایش و دما مقاوم شوند.

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ تعداد دفعات بازدید : ۱۰۵۴
تولید دانش توسط دانش‌بنیان‌ها در سال‌های اخیر رشد داشته است. به مدد نیروی انسانی فعال در زیست بوم فناوری و نوآوری محصولات زیادی ایران ساخت شده است. محصولاتی که در لیست تحریم‌ها قرار داشت اما اکنون در داخل کشور تولید می‌شود.

سیستم پایش حرارتی پلاسمایی یکی از این محصولات است که برای پوشش دهی قطعات استراتژیکی مانند پره‌های توربین و محفظه احتراق کاربرد دارد. طراحی و ساخت این محصول به همت یک شرکت دانش بنیان اکنون در کشور انجام می‌شود.

پاشش حرارتی با کاربرد مجموعه‌‌ای از روش‌ها برای ایجاد پوشش دهی در سطح قطعات کاربرد دارد و پاشش حرارتی پلاسمایی یکی از روش‌هایی است که در زمینه کاربرد دارد و فناوری پیشرفته ای در آن به کار رفته است.

مهدی صالحی مدیر عامل شرکت دانش بنیان پودر افشان گفت: طراحی و ساخت سیستم پاشش حرارتی پلاسمایی در این شرکت به عنوان محصولی دانش بنیان با موفقیت انجام شده است و اکنون که این محصول جزء اقلام تحریمی محسوب می‌شود می‌توان نیاز کشور را رفع کرد. با این فناوری قطعات استراتژیک صنایعی مانند هوافضا، نفت و گاز، نیروگاهی مقاوم‌سازی می‌شوند.

 صالحی ادامه داد: این پوشش‌ها حساس هستند. عدم پوشش‌دهی قطعات استراتژیک باعث از بین رفتن آنها می‌شود. با ایجاد پوشش مقاومت قطعات به دما و سایش افزایش می‌یابد. پس می‌توان گفت پوشش‌ها مانند یک مانع حرارتی عمل می‌کنند. البته محصول دیگری ما تولید همین پوشش‌ها و بازسازی قطعات است.

به گفته وی، این محصول دانش بنیان از نظر کیفیت قدرت رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد. همچنین یکی از مزیت‌های آن قیمت آن است. نمونه‌های خارجی بین 350 تا 500 هزار یورو قیمت دارند اما نمونه ایرانی 500 میلیون تومان است و از سویی خدمات پس از فروش و آموزش نحوه کار با دستگاه نیز ارائه می‌شود.

نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایرا‌ن ‌ساخت 23 آذرماه سال جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح خواهد شد و تا 26 آذرماه سال جاری به صورت حضوری میزبان شرکت‌کنندگان بوده و در طول سال به صورت مجازی برقرار خواهد بود.

تولیدکنندگان، بیش از 9هزار محصول فناورانه در حوزه خدمات، تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت را در قالب این رویداد ارائه می دهند که جزئیات این محصولات و شرکت‌ها در وب‌سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت به نشانی https://iranlabexpo.ir قابل مشاهده است. در این برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخشی از هزینه خرید مراکز علمی و پژوهشی دولتی را براساس سطح بندی تجهیزات در نمایشگاه پرداخت می کند.

 

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید