اینماد

بازار تجهیزات پزشکی ایران‌ساخت با فعالیت 227 شرکت دانش‌بنیان رونق گرفت

بازار تجهیزات پزشکی ایران‌ساخت با فعالیت 227 شرکت دانش‌بنیان رونق گرفت
وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی یکی از نیازهای صنعت سلامت در کشور است که 227 شرکت دانش‌بنیان برای تولید محصولات این حوزه تلاش می‌کنند.

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ تعداد دفعات بازدید : ۷۹۶


 
تجهیزات پزشکی صنعتی مهم در هر کشوری است که درمان بیماران به رشد و توسعه آن وابستگی دارد. امروز ایران در این حوزه به نقطه ای رسیده است که محصولات ایران ساخت علاوه بر رفع نیاز کشور در بازارهای صادراتی نیز حضور مستمر دارند. با تلاش 227 شرکت دانش‌بنیان وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی با برند ایران‌ساخت به کشورهای دیگر رفته است و زمینه برای ارائه توانمندی ایران در این حوزه فراهم شده است.

فناوری‌های نوین با ورود به این حوزه تحول آفریدند و تجهیزاتی تولید شده است که حتی انجام عمل های جراحی از راه دور را نیز فراهم کردند. در ایران نیز تولید تجهیزات فناورانه و پیشرفته در این حوزه با سرعت در حال انجام است. سامانه جراحی رباتیک سینا، میکرو سی تی پیش بالینی، میز تشریح مجازی، ام آر آی، الکتروشوک، دستگاه سونوگرافی داپلر و تیپ میکروسکوپ نیروی اتمی چند نمونه کوچک از محصولات ایران ساخت این حوزه است که توانمندی فعالان این زیست بوم را نشان می دهد.

محصولاتی که علاوه بر رفع نیاز پزشکان و مراکز درمانی و بیمارستان ها؛ به انجام تحقیقات محققان سرعت می دهد و زمینه را برای تولیدات فناورانه دیگر فراهم می کند. البته بومی سازی این تجهیزات باعث کاهش هزینه ها نیز می شود و وابستگی به واردات را قطع می کند. از سویی برخی از این تجهیزات دانش بنیان در لیست تحریم ها قرار داشتند و با تولید ایران ساخت آن هم در حد استانداردهای جهانی گامی اثرگذار برای ایجاد قدرت در این حوزه برداشته شد. این توانمندی در شرایط بحران بسیار کارآمد شد. چنان که در زمان شیوع کرونا تجهیزاتی مانند ونتیلاتور که فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری تولید کردند به کمک آمد.

البته دانش‌بنیان‌ها برای تولید محصولات پیشرفته در این حوزه چالش هایی داشتند که مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه 110 خدمت همچون سایر حوزه ها مسیر را برای این فعالان هموار کرد.

پایان پیام/

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید