اینماد

دستگاه شبیه‌ساز جراحی چشم ایران‌ساخت به چین صادر شد

دستگاه شبیه‌ساز جراحی چشم ایران‌ساخت به چین صادر شد
چندی پیش با تلاش محققان شرکتی دانش‌بنیان شبیه‌ساز آموزشی عمل جراحی چشم مبتنی بر فناوری واقعیت مجازی ایران‌ساخت شد.

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ تعداد دفعات بازدید : ۱۸۹۰

حال خبری دیگر از این دستگاه دارای فناوری پیشرفته به گوش می‌رسد. آن هم خبر صادراتش به چین. البته به گفته مدیر توسعه بازار شرکت دانش‌بنیان آتیه پردازان شریف اقدامات برای صادرات آن به روسیه، هند و الجزایر نیز در حال انجام است. برای انعقاد قرارداد صادرات به چین مرکز فناوری‌های پیشرفته ایران چین از این فناوران حمایت کرد.

فعالان فناور در شرکت دانش‌بنیان آتیه پردازان شریف این دستگاه را ساخته اند. شرکتی فعال در حوزه شبیه سازهای پزشکی مبتنی بر واقعیت مجازی.

 

اهمیت ساخت دستگاه شبیه ساز چیست

اما اهمیت ساخت این دستگاه چیست؟ بهبود کیفیت در آموزش عالی از رویکردهای مورد توجه در سال های اخیر است. از سویی آموزش پزشکی برای پاسخگویی به تغییرات و تحولات سریع تر این حوزه ناگزیر به تغییر است و باید از روش های نوین استفاده کند. یکی از این روش ها آموزش مبتنی بر شبیه سازی است.

همچنین در مراقبت بهداشتی تأکید بر ارائه‌ مراقبت صحیح و ایمن است و شبیه‌سازی و شبیه‌سازها با کمترین تهدید محیطی، اجازه‌ تمرین را به فراگیران برای رسیدن به این هدف می دهند. بنابراین، آموزش و ارزیابی بر پایه شبیه‌سازی، نقش مهمی در تأمین ایمنی بیمار ایفا می کند. ضمن اینکه در این روش، فراگیران برای عملکردی مطمئن و موثر در آینده آماده می شوند.

شبیه‌سازی پزشکی، یک رویکرد نوین برای آموزش حرفه‌ای در حوزه‌ سلامت است که به متخصصان کمک می‌کند تا شرایط واقعی را از طریق مدل‌های فیزیکی یا واقعیت مجازی (VR) در شرایطی کاملا کنترل شده، تجربه کنند و بر مهارت خود بیفزایند. امروزه در صنعت سلامت، شبیه‌سازی، پلی میان کلاس‌های درس و اتاق‌های عمل، تلقی می‌شود.

شبیه سازهای آموزشی و ورود به دنیای پزشکی

شبیه‌سازهای آموزشی پزشکی در دنیا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. از پیچیده‌ترین این شبیه‌سازها، شبیه‌سازهای مورد استفاده در حوزه‌ چشم‌پزشکی است. اغلب عمل‍‌های جراحی موجود در چشم‌پزشکی، از نوع عمل های جراحی در مقیاس میکرو هستند. این عمل‌های جراحی، نیاز به مهارت بالایی دارند. چراکه نیاز است تا هماهنگی میان دست و چشم جراح برای کار با ابزار و میکروسکوپ مربوطه بسیار بالا باشد و جراحی با بیشترین دقت ممکن انجام شود. اشتباه کوچکی در این عمل جراحی، ممکن است به نابینا شدن بیمار یا عوارضی جبران‌ناپذیر منجر شود.

شرکت دانش‌بنیان آتیه‌پردازان شریف، یکی از شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه‌ی شبیه‌سازهای پزشکی مبتنی بر واقعیت مجازی است که محصولات خود را با نام تجاری SIMEDIX (سیمِدیکس) عرضه می‌نماید. اولین دستگاه شبیه‌ساز عمل جراحی چشم ایرانی با همکاری شرکت آتیه پردازان شریف و پایگاه صادراتی چین به کشور چین صادر شد.

همکاری شرکت آتیه پردازان شریف با پایگاه صادراتی چین از سال ۱۳۹۷ آغاز گردیده است و در مدت ۲ سال خدمات مختلفی شامل بازاریابی و مذاکره تجاری، عقد قرارداد نمایندگی، خدمات مالی و گمرکی، توسط پایگاه صادرات چین به این شرکت ارائه گردیده است.

شرکت آتیه پردازان شریف از شرکت‌های فعال در نمایشگاه دائمی محصولات دانش بنیان در شهر شانگهای می‌باشد که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری از سال ۲۰۱۸ فعالیت خود را آغاز کرده است.

آخرین نسخه نرم افزاری این دستگاه در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی "ایران ساخت" و بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار با حضور دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری) و دکتر منصور غلامی (وزیر علوم و تحقیقات و فناوری) رونمایی شد.

 

اولین قرارداد صادراتی مرکز تجهیزات پزشکی ایران چین در آغاز سال ۲۰۲۱

پیرو سفر معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری جناب آقای دکتر ستاری در اکتبر سال ۲۰۱۶ و امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری و آکادمی علوم چین ، مرکز تجهیزات پزشکی ایران چین با همکاری مرکز Suzhou Institute of Biomedical Engineering and Technology (SIBET) و مرکز IAMT در سال ۲۰۱۷ تاسیس گردید.

صادرات دستگاه شبیه ساز جراحی چشم مربوط به شرکت آتیه پردازان شریف به عنوان اولین قرارداد صادراتی مرکز تجهیزات پزشکی ایران چین در آغاز سال ۲۰۲۱ امضا و صادرات قطعی آن به کشور چین انجام گردید.

مرکز تجهیزات پزشکی ایران چین به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های تخصصی پایگاه صادراتی چین ارائه خدمات به شرکت‌های حوزه سلامت شامل تجهیزات پزشکی، دارویی و زیست فناوری را بر عهده دارد. مهمترین دستاوردها و فعالیت های مرکز تجهیزات پزشکی ایران چین عبارتند از:

- برگزاری ۲ نشست تخصصی B2B در کشور چین و ۲ نشست تخصصی در کشور ایران جهت توسعه همکاری‌های تجهیزات پزشکی
- برگزاری پاویون ملی ایران در نمایشگاه CPHI و نمایشگاه CMC
- امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با پارک صنعتی China Medical City
- پیگیری ۲ طرح تحقیقاتی مشترک بین مرکز SIBET و مرکز IAMT
- برگزاری دوره آموزشی CFDA ویژه شرکت‌های تجهیزات پزشکی در ایران
- تامین نیاز مواد و قطعات شرکت‌های حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید