اینماد

توسط یک شرکت فناور در ششمین نمایشگاه ساخت ایران؛ نخستین ربات جراح ایرانی ساخته شد

توسط یک شرکت فناور در ششمین نمایشگاه ساخت ایران؛  نخستین ربات جراح ایرانی ساخته شد
سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس امروز برای اولین بار در نمایشگاه ساخت ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران رونمایی شد. 

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۰۳ تعداد دفعات بازدید : ۷۹۸

سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس امروز برای اولین بار در نمایشگاه ساخت ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران رونمایی شد. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ این سامانه که حاصل تلاش 15 ساله متخصصین دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز تحقیقات فناوری‌های بیومدیکال و رباتیک دانشگاه علوم پزشکی تهران است، می‌تواند در انواع عمل‌های آموزشی جراحی (مدل‌های حیوانی) در حفره شکمی و قفسه سینه حتی از راه دور مورداستفاده قرار گیرد. 

علی‌رضا میرباقری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با معرفی این دستگاه رونمایی شده در جریان ششمین نمایشگاه ساخت ایران بیان کرد: این سامانه از دو بخش اصلی، کنسول جراحی از راه دور و  ربات‌های جراح مستقر بر بالین بیمار تشکیل‌شده است. 

وی افزود: دسته‌های موجود در کنسول جراحی حرکات دستان جراح را ثبت و همزمان ربات‌های جراح بر بالین بیمار، همان حرکات را در بدن بیمار به اجرا درمی‌آورند. ارتباط بین ربات‌های راهبر در کنسول جراحی با ربات‌های پیرو بر بالین بیمار از طریق اینترنت میسر شده است و لذا عمل جراحی می‌تواند در دورترین نقاط کشور یا حتی بر روی یک ناو اقیانوس‌پیما از راه دور کنترل و انجام شود. 

این فعال حوزه فناوری با اشاره به اینکه سامانه جراحی رباتیک سینا با موفقیت در آزمون‌های فنی و حیوانی اولیه تست‌شده است خبر داد: قرار است نمونه‌های جدید سامانه جراحی رباتیک در مراکز آموزشی بیمارستان‌های سینا و شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور آموزش روش‌های جراحی رباتیک روی مدل‌های حیوانی مورد بهره‌برداری قرار گیرند. 

وی با اشاره به مزایای  استفاده از این فناوری اظهار کرد: این دستگاه قابلیت مقیاس‌گذاری بر روی حرکات دستان جراح و درنتیجه افزایش دقت و ریزنگری حرکت در انجام حرکت‌های بسیار ظریف را دارد، همچنین با بهره‌مندی از این دستگاه می‌توان لرزش دستان جراح و اجرای جراحی با حداکثر ثبات و کیفیت حرکات  را تجربه کرد. 

میرباقری افزود: قرارگیری جراح در شرایط ارگونومیک (نشسته یا ایستاده) و کاهش خستگی جراح و درنتیجه افزایش دقت و کیفیت عمل، امکان قرارگیری جراح در اتاقی خارج از اتاق عمل و به‌دوراز گازهای بیهوشی و عفونت‌های خطرناک و امواج یونیزان برای جراح و عدم نیاز به پوشیدن لباس‌های استریل توسط جراح از دیگر مزایای این طرح است که می‌توان از آن نام برد. 

وی با اشاره به  قابلیت‌های منحصربه‌فرد و مزیت‌های رقابتی این ربات در مقابل نمونه خارجی گفت: این دستگاه در مقایسه با نمونه خارجی خود قابلیت بازخورد و انتقال حس لامسه از محل عمل به دستان جراح و قابلیت اتصال به یک سمت یا هر دو سمت تخت جراحی (بسته به نوع عمل) را دارد، همچنین با استفاده از این دستگاه  حرکت همراه با تخت جراحی و بیمار حین عمل امکان‌پذیر است. 

این فعال حوزه نوآوری ادامه داد: این دستگاه قابلیت استفاده از ابزارهای متداول جراحی و عدم نیاز به ابزارهای مصرفی خاص و گران‌قیمت و تغییر حالت استفاده توسط جراح از نشسته به ایستاده و بالعکس حین عمل جراحی را دارد. 

همچنین این دستگاه به دلیل برخی مشخصات فنی خود باقیمت رقابتی کمتر از نصف با رقیب آمریکایی خود، نیاز به هزینه‌های گزاف تعمیر و نگهداری سالیانه در مقایسه با نمونه‌ی خارجی را مرتفع می‌کند.

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید