اینماد

در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران چه می‌گذرد

در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران چه می‌گذرد
در روزهای آغازین فصل زمستان، شاهد حضور پرشور اقشار مختلف صنعت گران، تولیدکنندگان و علاقه‌مندان خوش‌ذوق ایرانی و حتی بازدیدکنندگان خارجی در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد ازمایشگاهی ساخت ایران هستیم، که با شوق و اشتیاقی خاص که بیانگر عشق نام ایران و ایرانی است، در گوشه و کنار این محیط علمی به دنبال دست‌یافته‌های نوین پرافتخار ایرانی هستند. 

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۱۰/۰۶ تعداد دفعات بازدید : ۲۲۲۵

در روزهای آغازین فصل زمستان، شاهد حضور پرشور اقشار مختلف صنعت گران، تولیدکنندگان و علاقه‌مندان خوش‌ذوق ایرانی و حتی بازدیدکنندگان خارجی در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد ازمایشگاهی ساخت ایران هستیم، که با شوق و اشتیاقی خاص که بیانگر عشق نام ایران و ایرانی است، در گوشه و کنار این محیط علمی به دنبال دست‌یافته‌های نوین پرافتخار ایرانی هستند. 

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ امروز دومین روز از نمایشگاه بزرگی با عنوان ساخت ایران را پشت سر می‌گذاریم، نمایشگاهی که مملو از فناوران، نخبگان، جوانان خوش‌ذوق و خوش ایده است، که باهمتی مضاعف در تلاش و تکاپو هستند، تا در فرصت سه‌روزه‌ای‌ که برای آن‌ها فراهم‌شده خوش بدرخشند و بتوانند با صدای بلند فریاد بزنند که ایران می‌تواند فقط باید بخواهد. نمایشگاه بین‌المللی این بار میزبان این مغزهای متفکر از جای‌جای بزرگ ایران است، که بعضاً تعدادی از آن‌ها برای چندمین بار است که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند، ولی با این بار با دستی پرتر از قبل، دستانی که می‌سازد تا بتواند آینده ایرانمان را روشن کند. 

در دومین روز از برگزاری ششمین دوره نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران،  میان غرفه‌های برپاشده در سالن خلیج‌فارس که با حضور مردم  به‌سختی می‌شد گپ و گفتی با ارائه‌کنندگان داشت، غرفه بزرگ و جزیره مانندی با فضایی تقریباً بزرگ به چشم می‌خورد، که دورتادور این فضا به ترتیب دستگاه‌ها و تجهیزاتی بود،  که ناخودآگاه هر مراجعه‌کننده‌ای‌ چندثانیه‌ای‌ محو آن می‌شد. 

این جزیره میزبان محصولاتی بود که در اولین روز از برگزاری این نمایشگاه با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ری‌ای جمهوری؛ از آن‌ها رونمایی شد، این فضا با محصولاتی در حوزه‌های مختلفی همچون پزشکی، نفت و گاز و البته ربات‌های جراح ایرانی  پرشده بود، به‌گونه‌ای‌ که نمی‌شد گذر کرد وندید.

 

از نخستین تولید تا اولین  داشته

حسین قدیری طراح و سازنده  دستگاه میکرو سی‌تی‌اسکن ؛ در فضایی که در اختیار داشت، دو دستگاه بزرگ قرار داده بود و درحالی‌که ایستاده به ارائه محصولاتش می‌پرداخت باافتخار گفت: که دیگر بااقتدار می‌توانیم از تولیدات خودمان در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف نفت و گاز، پزشکی و پیش بالینی بهره‌مند شویم. 

به گفته وی پیش‌ازاین نه‌تنها هیچ نمونه داخلی در کشور وجود نداشت، حتی هیچ نمونه خارجی از این دستگاه نیز تاکنون به دلیل خاصیت نظامی که می‌تواند این دستگاه داشته باشد؛ به کشور وارد نشده بود و این  برای نخستین بار است که این دستگاه در کشور تولیدشده است.

وی بابیان اینکه داشته‌هایمان ارزشمند است گفت: آنچه خلق ثروت می‌کند همت است و همت در تغییر نگاه و رویکرد ایرانی امکان‌پذیر می‌شود چراکه ما ایده، ذوق فکر و عشق داریم و آنچه لازمه بهره‌برداری از این‌همه فکر نوین است رویکرد سازمانی است، که امیدواریم با برگزاری این‌چنین نمایشگاه‌هایی بستر پیشرفت بیشتر و توسعه را رونق بخشد. 

 

دستگاهی کوچک اما پرکاربرد

وارد دنیای دیگر می‌شویم دنیایی که از کوچک و بزرگ تا پیر و جوان روزی به آن می‌رسند که هیچ‌چیز برتر از سلامتی نیست، اما مسئله مهم آنجاست که وقتی گرفتاران و بیماران نیازمند سلامتی هستند بتوانیم بدون هیچ نگرانی و  وابستگی سلامتی فرد بیمار را احیاء کنیم، در این میان دکتر جوانی که در کنار دستگاه مانیتورینگ کوچکی ایستاده بود از یکی از مراجعه‌کنندگان خواست تا دستش را زیر ذره‌بین دوربین دستگاه قرار دهد، بعد از چند ثانیه مانیتورینگ اجزاء و چیدمان عروق زیر ناخن را نشان داد. 

حجازی به نمایش عروق بر روی مانیتورینگ اشاره کرد و گفت: از طریق این المان‌های نشان داده‌شده می‌توانیم انواع بیماری‌های سیستماتیک همچون اسکلوردی و التهاب مفاصل و .... را تشخیص دهیم که این پیشرفت همان پیشگیری از بیماری و خاطرآسوده از حل مشکلات بیماران است. 

ربات جراح 

علی‌رضا میرباقری از دیگر تولیدکنندگان بزرگ ساخت ایران بابیانی در کلام  و ذوقی که در نگاهش بود، به‌راحتی مشید پی برد که چرا نام ایرانی همیشه در تمام عرصه‌های علمی به خوش درخشیده است، باوجوداین نام‌آوران ایرانی است، که می‌توانیم بااقتدار بگوییم؛ که می‌توانیم سهم بزرگی از پیشرفت‌های علمی در جهان را بانام خود به ثبت برسانیم. 

این جوان خوش‌ذوق درحالی‌که ربات جراح را معرفی می‌کرد از بهره‌مندی  نمونه‌های جدید سامانه جراحی رباتیک در مراکز آموزشی بیمارستان‌های سینا،  شریعتی و دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور آموزش روش‌های جراحی رباتیک روی مدل‌های حیوانی مورد بهره‌برداری خبر داد. 

به گفته وی این دستگاه قابلیت استفاده از ابزارهای متداول جراحی و عدم نیاز به ابزارهای مصرفی خاص و گران‌قیمت و تغییر حالت استفاده توسط جراح از نشسته به ایستاده و بالعکس حین عمل جراحی را دارد.

افتخاری به کوچکی ذرات نانو به بزرگی یک افتخار ملی 

در این هیاهوی رقابت، سری زدیم به غرفه دیگری که در آن جوانی با استقبال  از کاربرد تولیداتش در زمره آنالیز مواد شیمیایی گفت. 

این شرکت‌کننده حاضر در ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران معتقد است، دستگاه طراحی‌شده مجهز به نرم‌افزار اختصاصی توسعه‌یافته و کارآمد است و همچنین به‌منظور تزریق مستقیم نمونه‌های جامد، مایع و گاز محفظه‌ای‌ برای این دستگاه طراحی‌شده است.

بر اساس این گزارش؛ ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران همزمان با نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار کشور در نمایشگاه بین‌المللی تهران از 3 لغایت 6 دی‌ماه سال جاری برپا خواهد بود. 

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید