اینماد

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌ساز تولید تجهیزات کارآمد است

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه‌ساز تولید تجهیزات کارآمد است

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۲/۰۴ تعداد دفعات بازدید : ۱۶۹۸

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان در رونق اقتصادی و رشد تحقیقات و پژوهش‌ها که به واسطه تولید تجهیزات کارآمد ممکن می‌شود، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان مهم‌ترین مراکز تولید‌کننده تجهیزات روز و پایه‌گذاران پایدار و مستمر اقتصادمقاومتی هستند باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهادی، نقش نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران را در ایجاد اشتغال و توسعه شرکت‌های فناور این حوزه اثربخش ارزیابی کرد و گفت: تولید و اشتغال نمایشگاه ساخت ایران، حضور و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال و خرید دانشگاه‌ها از این شرکت‌ها و تولیدات آنها و بهره‌گیری از تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل عین تحقق شعار سال است.

وی با بیان این‌که رونق خرید‌ها از شرکت‌های فناور زمینه رونق کسب و کاررا فراهم کرده و تولید داخلی را رونق بخشیده است، ابراز کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی شده است و هر ساله فارغ‌التحصیلان زیادی در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول می‌شوند.

فرهادی بر نقش این نمایشگاه به عنوان الگویی برای توجه به رشد کیفی تجهیزات آزمایشگاهی تولید کشورمان گفت: در سال‌های اول دولت یازدهم به دلیل تحریم‌های ظالمانه، بدهی های دانشگاه‌ها، فرسوده و غیر‌قابل استفاده بودن تجهیزات دانشگاه‌ها ،تحقیقات در دانشگاهها به کندی صورت می گرفت و امر پژوهش به خوبی محقق نمی شد، اما اکنون این فرصت به خوبی فراهم شده است.

وی افزود: خوشبختانه محصولات با کیفیتی در زمینه ابزار‌آلات و ماشین‌آلات داشته‌‌ایم و خیلی از این تجهیزات در داخل تولید می‌شود و وظیفه ما این است که مراکز دانشگاه‌ها و غیره خرید خود را از داخل داشته باشند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رشد شرکت‌های فناور افزود: 39 پارک علم‌ و فناوری کشور میزبان بیش از  هزار شرکت فعال هستند و بالغ بر 32 هزار نفر را به اشتغال گمارده‌اند که این امر موجب رونق کسب و کار شده است.

وی با تاکید بر نقش دستگاه‌ها در رشد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: همه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری باید جهت حمایت از این شرکت‌ها ،قوانین و مقررات  استانداردهای مورد نیاز را در مراحل مختلف به تصویب برسانند و در بحث صادرات نیز حمایت‌های لازم را صورت دهند.

فرهادی به صادرات بالغ بر 500 میلیارد تومانی طی 3 سال گذشته و صدور 2 هزار و 760 میلیارد پیش‌ فاکتور ابراز امیدواری کردو گفت : این نمایشگاه‌ها عرصه ای است برای بیان استعدادها و توان علمی ، عملی شرکت‌های دانش‌بنیان و رفع نیازهای تجهیز‌اتی و استانداردهای مورد نیاز  شرکت ها که امیدواریم با تبادل و هم‌فکری شاهد توسعه علمی کشور باشیم.

این نمایشگاه به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  4 تا 7 اردیبهشت ماه سال جاری از ساعت 9 تا 17 در سالن‌های میلاد و خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران در حال برگزاری است.


پایان پیام

نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید