اینماد

ایجاد خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاههای افغانستان از پیشرفت فناوری ایران

ایجاد خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاههای افغانستان از پیشرفت فناوری ایران
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت: باید خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاه های کشور افغانستان از پیشرفت فناوری و علمی ایران ایجاد شود.

تعداد رای: 0
تاریخ خبر : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱ تعداد دفعات بازدید : ۱۸۹۴
ستاری در دیدار وزیر تحصیلات عالی افغانستان تاکید کرد؛

ایجاد خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاههای افغانستان از پیشرفت فناوری ایران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار وزیر تحصیلات عالی افغانستان گفت: باید خط اعتباری به همراه تخفیف در تجهیز آزمایشگاه های کشور افغانستان از پیشرفت فناوری و علمی ایران ایجاد شود.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با خانم فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان اظهار کرد: ایران و افغانستان دو کشور هم جنس هستند و به دلیل قرابت این دو کشور با یکدیگر و نزدیک بودن فرهنگ آنها باید روابط نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشند.
وی افزود: در ایران 5/4 میلیون دانشجو و بیش از یک هزار مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی داریم و در زمینه تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی با کشور امریکا برابر هستیم.

فصل شکوفایی استعدادهای فناوری ایران
نایب رییس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، مهم ترین اتفاق در حوزه اقتصادی کشور را تغییر جهت اقتصاد از سمت اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان دانست که باعث شکوفایی استعدادهای کشورمان شده است و شرکت های دانش بنیان زیادی در این زمینه شکل گرفته است. البته GDP (تولید ناخالص داخلی) این شرکت ها زیاد نیست اما قطعا جهش بزرگی خواهد داشت.
وی تصریح کرد: به هیات افغانی حاضر در ایران پیشنهاد می کنیم که حتما از دستاوردها و شرکت های موجود در پارک فناوری پردیس دیدن کنند تا ببینند که ایران چگونه توانسته است از فناوری درآمدزایی و به سمت توسعه علم و فناوری حرکت کند.

چرخش اقتصاد نفتی کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان
ستاری با اشاره به حرکت دانشگاه های ایرانی به سمت فناوری، گفت: حرکت دانشگاه های ایران از پژوهش به سمت تجاری سازی فناوری یکی دیگر از اتفاقات مهمی است که در کشور افتاده و همین موضوع باعث شده است اقتصاد کشور نیز از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان بچرخد.
رییس بنیاد ملی نخبگان در پایان بیان کرد: در اقتصاد دانش بنیان دیگر نفت و گاز و منابع زیرزمینی اهمیت چندانی ندارد و به استعدادهای جوانان و نخبگان توجه می شود و از خروج این افراد از کشور جلوگیری خواهد شد.

ایجاد خط اعتباری تجهیز آزماشگاه ها در افغانستان
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ضرورت ایجاد خط اعتباری برای استفاده کشور افغانستان از پیشرفت فناوری ایران، بیان کرد: ایران در حوزه های علمی و تحقیقاتی مانند حوزه تجهیزات آزمایشگاهی که به توانمندی رسیده است، می تواند یک خط اعتباری و تخفیفی ایجاد کند تا کشور افغانستان بتواند از فناوری های به روز و با کیفیت بالا، بهره ببرد.
ستاری افزود: به طور مثال در حال حاضر ایران در حوزه تجهیزات آزمایشگاهی به پیشرفت های قابل توجهی رسیده است که این محصولات را می تواند با قیمت پایین و کیفیت بالا در اختیار دیگر کشورها قرار دهد. از این رو به مسوولان و فناوران افغانستان هم پیشنهاد می دهیم از این دستاوردها استفاده کنند.
رییس ستاد توسعه فناوری نانو کشور با اشاره به پیشرفت ایران در حوزه نانو، گفت: ایران پیشرفت های بسیار زیادی در حوزه نانوتکنولوژی دارد که نمونه بارز آن در پارک فناوری پردیس شکل گرفته است و دستاوردهای فعالان این حوزه از سطح دانش آموزی تا پس از دانشگاه قابل مشاهده است.

پیشنهاد تاسیس پارک فناوری در کابل
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با ارائه پیشنهادی در خصوص تاسیس یک پارک فناوری در کابل، بیان کرد: در صورت موافقت طرف افغانستانی، جمهوری اسلامی ایران می تواند به این کشور در زمینه ایجاد یک پارک فناوری در کابل کمک کند و نحوه درآمدزایی از فناوری را به اساتید افغانستانی آموزش دهد.
وی تبادل اساتید و دانشجویان را یکی از بارزترین نمونه های همکاری علمی بین کشورها دانست و گفت: ایران و افغانستان می توانند در زمینه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری داشته باشند و در واقع زیرساخت ارتباطات آکادمیک بین کشورها، این تبادلات است.

کمک به گسترش ارتباطات دو کشور با تبادل فناوری
به گفته رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، انتقال تجربیات ایران در حوزه پیشرفت و توسعه فناوری و علم به افغانستان، یکی از مهم ترین مولفه هایی است که می تواند به نزدیکی و گسترش همکاری ها و ارتباطات بین هر دو کشور کمک کند.

افغانستان نیاز به استفاده از پیشرفت های علمی ایران دارد
همچنین در این دیدار، خانم فریده مومند وزیر تحصیلات عالی افغانستان، اظهار کرد: کشور افغانستان سالها است که درگیر جنگ است و تمامی فرهنگ و زیرساخت های علمی خود را از دست داده است به همین دلیل بسیار علاقه مند به همکاری با ایران و استفاده از توانمندی های این کشور است.
وی ضمن تشکر از رفتار خوب ایرانی ها با مهاجران افغانستانی که سالها است در ایران زندگی می کنند، تصریح کرد: کشور افغانستان با مشکلات و کمبودهای زیادی دست به گریبان است و علاقه دارد که برای رفع این مشکلات از کشور ایران کمک بگیرد زیرا افغانستان و ایران اشتراکات فرهنکی زیادی داشته و با یکدیگر هم زبان هم هستند.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان تحکیم و توسعه روابط آکادمیک ایران و افغانستان را ضروری دانست و گفت: این روابط نزدیک و صمیمی در سطح منطقه نیز انعکاس زیادی خواهد داشت به طور مثال کشور افغانستان نیاز به ظرفیت سازی در حوزه اساتید دارد که در این زمینه می خواهد از توانمندی ایران استفاده کند.
وی با ابراز نگرانی از سطح پایین تحصیلات اساتید دانشگاهی افغانستان، اظهار کرد: متاسفانه اساتید دانشگاهی افغانستان سطح تحصیلات خوبی ندارند که این برای دانشگاه های کشورمان مضر است به همین دلیل از ایران می خواهیم برای ظرفیت سازی در این زمینه به ما کمک کند و در حوزه تبادل دانشجو و استاد با یکدیگر همکاری کنیم.
مومند افزود: یکی دیگر از نیازهای افغانستان مربوط به حوزه تحقیقات و پژوهش است که متاسفانه در این زمینه نیز با کمبودهای جدی روبرو هستیم و از کشور ایران می خواهیم این نیاز ما را مرتفع کنند، البته بانک جهانی قصد دارد چند مرکز تحقیقات در افغانستان ایجاد کند که ما تمایل داریم این کار را نیز با کمک ایران انجام دهیم.
وزیر تحصیلات عالی افغانستان با اشاره به عدم اجرایی شدن تفاهمنامه های منعقد شده بین ایران و افغانستان در سال های گذشته، گفت: تفاهمنامه های زیادی مانند تفاهمنامه اعطای بورسیه ها که در سال 1391 بین ایران و افغانستان منعقد شد اجرایی نشدند که امیدواریم مسوولان ایرانی راهی برای اجرایی شدن این تفاهنامه ها پیدا کنند.
وی، محدودیت رشته های دانشگاهی برای تحصیل دانشجویان افغانستانی و سخت بودن امکان ادامه تحصیل برای دانش‌آموزان افغانستانی را دیگر مشکلات موجود عنوان کرد و گفت: کشور آلمان قول داده که به دانشجویان افغانستانی در رشته معدن آموزشهایی ارائه کند که ما باز هم ترجیح می دهیم ایران نیز وارد این موضوع شود و یک تفاهمنامه سه جانبه در این زمینه شکل بگیرد.


منبع خبر: سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


نظرات شما

captcha
حروف و اعداد داخل عکس را وارد نمایید